We use cookies on our website. Cookies are files that are used to measure site functionality, customize site content, help make you happy on our site. By using this website you agree to this. More info >

They are used for the rapid transfer of unsorted municipal waste from the collection (kuka) vehicle to high-volume containers.

The waste is pressed into these containers through the stationary press unit and its transport for further processing (sorting line, incinerator, etc.) is thus made maximally efficient. The estimated compression ratio is up to 5:1, depending on the actual composition of the waste. Transfer stations are generally located in a suitable location and at a suitable distance from the municipality or in a catchment area for several municipalities.

Customers:

Municipalities, cities, and waste management companies.

Video


Příslušenství


Ke stažení


Máte dotaz?


  1. Každý účastník souhlasí s tím, že jím poskytnuté údaje v rozsahu zde uvedeném mohou být až do odvolání tohoto souhlasu zpracovány organizátorem jakožto správcem v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů v platném znění za účelem rozesílání vyžádaných zpráv, nabízení výrobků a služeb a zasílání informací o akcích organizátora. Organizátor je oprávněn osobní údaje poskytnout k výše uvedenému účelu za podmínek tohoto souhlasu svým smluvním partnerům. Zpracování může být prováděno prostřednictvím třetích osob. Souhlas je udělován dobrovolně a může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu organizátora uvedenou v kontaktech.
 

Aplikace


Transfer stations

Překládací stanice pro efektivní nakládání s odpadem